Bridge2

چاپگر سه بعدی؛ پلی میان رویا و واقعیت

ایده ی اصلی ساخت چاپگرهای سه بعدی در اواخر قرن بیستم شکل گرفت. البته تکنولوژی آن چنان بلندپروازانه بود که عملی کردن آن حدود ده سال به طول انجامید. در سالهای اخیر شاهد رشد روزافزون تولید این چاپگرها هستیم. چاپگری که روزی تخیلی و رویایی قلمداد میشد ، امروزه به قیمت حدود ۶ هزار دلار به فروش میرسد. از قطعات خودرو و هواپیما گرفته تا شکلات و آب نبات و کفش و ماکت های شهری ؛ همگی توسط چاپگرهای سه بعدی با دقتی بالا و زمانی اندک قابل ساخت هستند و امروزه شاهد گسترش این محصولات در بخش های مختلف صنعت هستیم.

اما اکنون شرکت هلندی MX3D قصد دارد با ایده ای بلندپروازانه این تکنولوژی را یک سطح ارتقا دهد. تا کنون بیشتر چاپگرهای سه بعدی در یک نقطه ثابت قرار میگرفتند و با استفاده از داده های کامپیوتر از مواد اولیه خود اشکال گوناگون میساختند، ولی روبات های شرکت MX3D قادرند با حرکت روی یک بازو و چاپ همزمان روی هوا نقاشی بکشند. با استفاده از این تکنولوژی این شرکت قصد دارد در ماه سپتامبر سال جاری روی یک کانال آب در آمستردام پلی فلزی احداث کند.

ایده اصلی این پروژه شامل ۳ بخش است: کامپیوتر ، روبات و دستگاه جوش
نقشه ها و داده های مربوط به طراحی پل توسط شرکت بزرگ Autodesk در یک کامپیوتر بسیار پیشرفته ذخیره شده اند. این کامپیوتر بصورت بی سیم با یک روبات غول پیکر در ارتباط است و در هر لحظه دستورات حرکتی لازم را به آن منتقل میکند. روبات نیز توسط بازوهای خود حرکت میکند و دستورات را به دستگاه جوش منتقل میکند. بنابراین روبات مسیر حرکتی خود را میسازد و جلو میرود. چهار روبات در ساخت این پل نقش خواهند داشت، دو روبات در هر سوی پل که سرانجام در وسط پل به هم میرسند. فلز به کار رفته در این پروژه نوعی کامپوزیت سبک است که دارای مشخصات مقاومتی در حد فولاد است و توسط محققان دانشگاه دلف هلند طراحی شده است.

طراح اصلی این پروژه ، Joris Laarman معتقد است که این شروعی برای ورود چاپگرهای سه بعدی به عرصه مهندسی عمران است و با فراگیر شدن این تکنولوژی میتوانیم در آینده شاهد آسمانخراش هایی باشیم که توسط جرثقیل هایی اتوماتیک ساخته میشوند و در عرض چند روز به اتمام میرسند. شهردار آمستردام بودجه ویژه ای را برای این طرح در نظر گرفته و قرار است موقعیت دقیق این پل به همراه طرح معماری آن به زودی اعلام شود.
برای درک بهتر موضوع ویدئوی زیر را تماشا کنید.
2 دیدگاه در “چاپگر سه بعدی؛ پلی میان رویا و واقعیت

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *