post-louis2

بهترین های استندآپ کمدی دنیا

به لطف برنامه خندوانه در این یک سال اخیر استند آپ کمدی در ایران به یکباره رونق زیادی پیدا کرد و در حقیقت به عموم مردم این سرزمین معرفی شد، هرچند که برداشت اکثر هنرمندان این برنامه از مقوله استند آپ کمدی منحصرا تعریف خاطرات بود و بس …
اما در همین بین هم بودند کسانی که پا را فراتر می گذاشتند و به استانداردهای جهانی استندآپ کمدی نزدیک می شدند.

به گمانم امیر کربلایی زاده اولین کسی بود که در این برنامه متفاوت بود و نوع استانداردی از این نوع کمدی را به بینندگان عرضه کرد. (برخلاف دیگر بینندگان که شاید برای اولین بار با او آشنا می شدند، بنده در دوران تحصیل در دبیرستان و برای مدت دو سال در کلاس های تئاتر ایشان حضور داشتم و همواره استعداد و اراده شان را تحسین می کردم)
پس از او امیرمهدی ژوله هم نشان داد که در این زمینه صاحب سبک است. سجاد افشاریان هم که در برنامه اولش فراتر از حد انتظار ظاهر شد و شاید اگر همان مسیر برنامه اول را در پیش می گرفت می توانست نظر تعداد بیشتری از مردم را به خود جلب کند.

در ادامه بهترین استندآپ کمدین های دنیا را از نظر خواهیم گذراند:

۱) لویی سی کی (Louis C.K): یکی از بهترین و خنده دارترین برنامه هایی که تا به امروز دیده ام، برنامه ۸۰ دقیقه ای او در سال ۲۰۱۰ است که به Hilarious معروف است. بیان حقایقی از وضعیت زندگی روزمره مان که تا قبل از شنیدن آن ها از زبان او هرگز به آن ها فکر نکرده ایم، آن هم به سبک ویژه ای که تا آن را تجربه نکنید، درکش نخواهید کرد.

او علاوه بر برنامه های استندآپ کمدی ویژه ی سالیانه خود سریالی به نام لویی (Louie) دارد که تا بحال پنج فصل آن پخش شده است. نمی توان ادعا کرد که تمامی اپیزودهای آن عالی یا حتی خوب هستند، اما بعضی از اپیزودها به معنای واقعی کلمه منحصربفردند. پیشنهاد من اپیزودهای ۱۰ تا ۱۲ فصل سوم این سریال است که دیوید لینچ بزرگ نیز به عنوان بازیگر در آن ها حضور دارد.


۲) راسل پیترز (Russell Peters): اصلیت او هندی است اما در کانادا متولد شده است. سبک طنز او به نوعی به سبک کمدین های ایرانی نزدیک است. مهارت اصلی او تقلید لهجه نژادهای مختلف و ارتباط با تماشاچیان است که البته در مواردی حتی به توهین منتهی می شود. علاوه بر این ها شکل صورت و فرم بدن او به کمدی او بسیار کمک می کند. برخلاف لویی سی کی خلاقیت ویژه ای در ارائه طنز عمیق و هوشمندانه ندارد و بیشتر با طنز سطحی و کلامی روزمره در ارتباط است. با همه این ها نمی توان اجرای منحصربفردش را زیر سوال برد.

۳) رابین ویلیامز (Robin Williams): هنرمند بزرگ آمریکایی که چندی پیش خودکشی کرد و دنیا را در بهت و اندوه فرو برد … بعید میدانم نیازی به معرفی داشته باشد.

۴) مازیار جبرانی (Maz Jobrani): او متولد تهران و ساکن آمریکاست. معروفیتش به طور قطع مرهون اجراهایش در کنفرانس های تد (TED) است.

ادامه دارد …
یک دیدگاه در “بهترین های استندآپ کمدی دنیا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *