Inventions2

اختراعاتی که میتوانستند جهان را تغییر دهند

آیا به راستی امروز در قله پیشرفت بشری ایستاده ایم؟ آیا دانشمندان هر آنچه در عمر خود کشف و یا اختراع نمودند را در دسترس عموم قرار دادند؟ در نگاه اول به نظر میرسد این چنین باشد. زیرا اساسا رسالت دانشمندان در جوامع بشری پیدا کردن راههایی برای پیشرفت جهان و آسان شدن زندگی انسانهاست. بنابراین کشفیات یک دانشمند به ظاهر نباید از دسترس عموم به دور باشد.

ولی آیا این همه ماجراست؟ اگر این کشفیات باعث شود منفعت عده ای به خطر بیفتد چطور؟ اگر اختراعی آن چنان انقلابی و عظیم باشد که عرضه آن پیامدهای غیرمنتظره ای به همراه داشته باشد چطور؟ به نظر میرسد صیانت از کشفیات یک دانشمند کم اهمیت تر از خود فرایند اکتشاف نیست. در این مقاله به پنج کشف و اختراع مهم و انقلابی میپردازیم که هیچگاه عرضه نشدند و بشر امروز از آنها بی بهره مانده است.

 

۱. استارلایت (Starlite)

استارلایت ماده ای شیمیایی بود که در دهه ۱۹۸۰ توسط یک شیمیدان آماتور به نام موریس وارد ساخته شد. این ماده قادر بود در برابر مقادیر بسیار عظیم انرژی از جمله انرژی حاصل از یک انفجار هسته ای مقاومت کند. این پلاستیک پیچیده از ۲۱ گونه پلیمر و سرامیک تشکیل شده بود. در جلسه معرفی این ماده توسط موریس وارد ، تخم مرغ هایی که با استارلایت پوشیده شده بودند در دمای ۱۲۰۰ درجه سانتیگراد یک مشعل صنعتی خام باقی ماندند. در یک تست دیگر ، مواد محافظت شده با پوشش استارلایت در برابر اشعه لیزری که دمایی معادل با ۱۰.۰۰۰ درجه سانتیگراد ایجاد میکرد کاملا سالم و بدون تغییر باقی ماندند. این دما ۳ برابر دمای تصعید الماس بود. این ماده بسیار سبک بود ، هیچگونه بوی سمی آزاد نمیکرد ، و میتوانست به شکلهای مایع ، خمیری و جامد تولید شود.

با وجود آنکه استارلایت توجه نهادهای دولتی و غیردولتی را به خود جلب کرد ، ولی وارد نتوانست این محصول را آن طور که میخواست تجاری کند. وی تا زمان مرگش در ماه می سال ۲۰۱۱ نسبت به افشای فرمول این ماده خودداری کرد.

starlite

 

۲. کاربراتور اوگل (Ogle Carburetor)

در اواخر دهه ۱۹۷۰، یک مکانیک به نام تام اوگل سیستمی طراحی کرد که کارایی سوخت خودرو را تا میزان ۴۲ کیلومتر به ازای هر لیتر افزایش میداد. به جای پمپ های سوخت سنتی ، این سیستم از یک مکانیزم تزریق بخار سوخت با فشار بالا بهره میبرد. نصب این سیستم نیازمند تقویت باک سوخت بود چون بیرون کشیدن بخار از سوخت دمای محفظه ی سوخت را بسیار کاهش میداد. اوگل با استفاده از ۷.۷ لیتر سوخت فاصله ی ۳۲۲ کیلومتری میان دو شهر دمینگ و ال پاسو را طی کرد و اختراع خود را به خبرنگاران معرفی نمود.

شرکت های تولید سوخت با پیشنهادهای میلیون دلاری خود سراغ اوگل آمدند و از وی خواستند دیگر هیچگاه از چنین دستگاهی حرف نزند. اوگل پیشنهاد آنها را رد کرد. وی قصد داشت کارخانه ای با نام خودش تاسیس کند و خودروهای مجهز به این مکانیزم را به فروش برساند. متاسفانه این اتفاق هیچگاه رخ نداد و وی در سال ۱۹۸۱ توسط فردی ناشناس به قتل رسید. وی پیش از آن نیز یک بار به طرز مشکوکی به علت مسمومیت شدید در بیمارستان بستری شده بود.

Tom ogle

 

۳. کرونووایزر (Chronovisor)

در مورد این اختراع بحث های زیادی مطرح است. عده ای معتقدند چنین چیزی هیچگاه وجود نداشته است. ولی اسنادی موجود است که نشان میدهد این دستگاه در برهه زمانی بسیار کوتاهی مورد استفاده قرار گرفته و سپس نابود شده است. پلگرینو ارنتی یک کشیش کاتولیک بسیار مشهور در ایتالیا بود که به عنوان یک احضار کننده روح زبانزد عام و خاص شده بود. در دهه ۱۹۵۰ وی ادعا کرد دستگاهی ساخته که قادر است وقایع گذشته را نمایش دهد. ارنتی یک کشیش ساده نبود. وی تحصیل کرده فیزیک و متخصص فیزیک کوانتوم بود و در آن زمان دستیار دانشمندان بزرگی همچون انریکو فرمی و ورنر فون بران بود. کرونووایزر دستگاهی پیچیده بود به شکل یک کمد با کلیدها و کنترل های فراوان که گفته میشد قادر است تابش های الکترومغناطیسی گذشته را رمزگشایی کرده و نمایش دهد. ارنتی اظهار میداشت که با استفاده از این ماشین صحنه به صلیب کشیده شدن عیسی مسیح(ع) را مشاهده و ثبت کرده است. البته وی بعدها در جریان اعترافات خود در دادگاه این حرف را پس گرفت. درست پیش از مرگ ارنتی، یک کشیش مدعی شد که واتیکان دستور نابود کردن دستگاه کرونووایزر را صادر کرده است و با دست بردن در وصیت نامه ارنتی، این طور اعلام نموده که ارنتی بزرگ تمایل ندارد پس از مرگش کسی غیر از منتخبین خداوند به این تکنولوژی دسترسی داشته باشند.

Chronovisor

 

۴. اشعه مرگ تسلا (Tesla Death Ray)

اشعه ی Telefoce یک سلاح نوری قدرتمند بود که توسط نیکولاس تسلا در دهه ۱۹۳۰ بر مبنای ژنراتور وندگراف ساخته شده بود. تسلا ادعا میکرد که این “اشعه مرگ” قادر است تعداد ۱۰.۰۰۰ هواپیمای جنگنده دشمن را از فاصله ۳۲۲ کیلومتری از کار بیندازد و به زمین بنشاند. وی با این سلاح چندین تست موفقیت آمیز انجام داد ، ولی مکانیزم این سیستم هنوز هم یک راز باقی مانده است. برخی بر این باورند که سلاح مذکور احتمالا نوعی تفنگ پیچیده پرتاب پروتون بوده است. برخی قدرت های جهانی با تسلا برای خرید این تکنولوژی مذاکره کردند ، ولی وی از ارائه هرگونه طرح و نقشه ای خودداری کرد. تسلا نمیخواست جنگ افزار انقلابی خود را در دستان ناپاک قرار دهد و به همین خاطر طرح آن را تا پایان عمر در ذهنش نگه داشت. شایعه است که شوروی سابق نوع ناقص و ساده تری از این سلاح را مورد آزمایش قرار داد ولی طرح اصلی این جنگ افزار با مرگ تسلا در سال ۱۹۴۳ برای همیشه از دست رفت.

tesla death ray

 

۵. سیستم کدنویسی دیجیتال اسلوت (Sloot Digital Coding System)

در اواخر دهه ۱۹۹۰ ، مخترع هلندی ؛ یان برنارد اسلوت مدعی شد که شیوه ای جدید و انقلابی برای فشرده سازی اطلاعات ابداع کرده است. سیستم کدنویسی دیجیتال اسلوت قادر بود سایز یک فیلم چند گیگابایتی را بدون افت کیفیت به ۸ کیلوبایت کاهش دهد. اختراع اسلوت به او اجازه میداد که با استفاده از یک چیپ ۶۴ کیوبایتی تعداد ۱۶ فیلم را بصورت همزمان و بدون نیاز به خواندن از روی هارد پخش کند. در سال ۱۹۹۹ مسئولان شرکت فیلیپس در جلسه معرفی این اختراع به اسلوت گفتند که وی ثروتمندترین فرد روی زمین خواهد شد. با این حال درست دو روز پیش از آنکه اسلوت طرح خود را به این شرکت ارائه دهد، جنازه وی در حیاط خانه اش کشف شد. الگوریتم کدنویسی وی هیچگاه پیدا نشد و نقل است که فردی ناشناس تنها چیپ اسلوت که در روز معرفی استفاده شده بود را نیز نابود کرد. برخی بر این باورند که شرکت های بزرگ تولید حافظه و هارد دیسک در جهان این تکنولوژی را در دست دارند ، ولی تجاری کردن آن بسیار به ضرر آنها تمام خواهد شد. به نظر میرسد ماجرای قتل اسلوت و از بین رفتن چیپ وی نیز با همین تئوری توجیه پذیر باشد.

Sloot Chip

 
14 دیدگاه در “اختراعاتی که میتوانستند جهان را تغییر دهند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *